سایت بزرگ امپراطور دریا

یوم جانگ-گنگ بوک-جانگ هوا-نیون چانگ و ... .

مدل های متنوع موهای بانو جمی

قرن 7 تا 9 میلادی که همزمان با دوران طلایی امپراطوری چین است از نظر تنوع در مدل موی بانوان اشراف نیز دوران متنوع و جالبی محسوب می شود که نمونه جالب آن را در مدل موی بانو جمی می بینیم این مدل موها اکثرا در اثر تقلید زنان اشراف چینی بود که در نقاشی های این دوره بسیار دیده می شود . در این دوره مدلهای متنوع مو بین زنان اشراف رایج بود که به بخشی از آنان می پردازیم

1- مدل منحصر به فرد این دوره جمع کردن مو به صورت یک دایره بزرگ در جلوی صورت بود که موها را اول می بستند بعد پوش می دادند و از بالا در مرکز سر جمع می کردند ودر مرکز آن جواهرات یا سنگ های زینتی قرار می دادند.این مدل بیشتر مورد توجه زنانی بود که بسیار به جلوه فروشی
در یک جمع علاقه داشتند زیرا نحوه پیچش آن سخت بود و زنان متشخص کمتر از آن استفاده می کردند( در قسمتها ی26 تا 28 این مدل را بر سر بانو جمی می بینید.)

2- مدل رایج دیگر که بسیاری از بانوان انتخاب می کردند این بود که موها را در دو دسته در پشت سر جمع می کردندو این دو دسته را در هم می پیچاندند و نهایتا همه موهای پیچیده شده را در هم لوله می کرده و با یک گیره در پشت سر محکم می کردند( مشابه یک نوع شنیون امروزی)این موها از جلو فرق بود که روی فرق را با زنجیرهای نقره یا تزینات سنگ نشان یا سنگهای تزینی تراش داده شده به شکل مار تزیین می کردند.

3- در مدل دیگر انتهای موها را گیسهای خیلی ریز می بافتند ودر لابلای این گیسها دانه های سنگی رنگی قرار می دادند این گیسها بسیار بلند بود هر گیس را به تنهایی لوله می کرده ودر پشت سر جمع می کردند که در نهایت یک توده موی بافته شده جمع شده را تشکیل می داد که لابلای آن با پر قرقاول ، بادبزن های ظریف طلا و نقره یا گلهای نقره ای یا طلایی تزین میشد این مدل چون مدل محبوب شاهزادگان چینی بود بسیار طرفدار داشت

4- در این مدل همه موها رابه صورت دم اسبی بالای سر جمع می کردند و دور موها با گیرهای بزرگ به شکل خورشید می بستند که روی آن جواهر نشان بود که به آن طوق خورشید می گفتند.

5- یکی دیگر از مدل ها جمع کردن همه موها به شکل یک تپه بالای سر بود این مدل مورد استفاده زنان بسیار معتبر و از خانواده های محترم بود در این مدل موها به چهار قسمت تقسیم میشد وهر قسمت به صورت جداگانه پیچیده می شد این چهار تکه پیچیده شده در کنار هم و بالای سر قرار میگرفت و بایک تاج یا یک طوق دور هم جمع میشد گاهی در لابلای این موها سنگ های زینتی رنگی به کار می بردند.

به غیر از این مدل های متفاوت که در بین زنان اشراف باب بود و بسیار مورد توجه قرار می گرفت زنان خانواده های عادی توجهی به مدل موهایشان نمی کردند زیرا فقر مالی و زندگی سخت مانع از آن بود که بتوانند به سر و وضع وآرایش خود برسند. و موهایشان را خیلی ساده به صورت گرد (گوجه ای) در پشت سر جمع می کردند .
دختران خانوادههای اشراف و ثروتمندان موهایشان را جلب نمی کردند وفقط موهای جلوصورت را جمع می کردند . موی بلند دختران که با آن شانه و گردن را زینت می دادند از جلوه های دلبری آن زمان محسوب میشد مواج بودن مو،میزان مشکی بودن آن ، و نحوه پیچش بالای ان از مظاهر زیبایی بود برای همین با روغن های مخصوص موها را چرب می کردند و شبها می بافتند تا صبح مواج و زیبا شود!

عکسی از مدل موهای بانو جمی:

 


+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن 1387ساعت 12:5  توسط لارا  | 

عکس های خانوادگی بانو جمی

بانو جمی

برای دیدن عکس های قشنگ تر و بقیه ی عکس ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن 1387ساعت 10:8  توسط لارا  | 

بانو جمی

بانو جمی

 

 

 

بانو جمی

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم بهمن 1387ساعت 17:5  توسط لارا  |